Skip to content

26 Wood Haven RoadToms River, NJ 08753

Built 2021

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block235.21
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,759
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
25%
Improvement Value:$471,500
75%
Total Assessment$625,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,397+5.3%
2024$10,827+9.5%
2023$9,885+419.5%
2022$1,903+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,759DeedBook 18616, Page 1563Recorded8/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft827DeedBook 17992, Page 256Recorded8/3/2020