Skip to content

30 Harbor View LaneToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 13, 2020

Property Information

Block235.21
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,667
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
46%
Improvement Value:$174,200
54%
Total Assessment$322,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,870+5.2%
2024$5,577+12.0%
2023$4,979+0.4%
2022$4,957+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,667DeedBook 18268, Page 1Recorded1/19/2021

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,667DeedBook 16435, Page 166Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5199, Page 304

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5045, Page 864

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4846, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1955