Skip to content

28 Harbor View LaneToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jul 10, 2023

Property Information

Block235.21
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,043
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
38%
Improvement Value:$241,500
62%
Total Assessment$389,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,097+5.3%
2024$6,742+48.8%
2023$4,531+0.4%
2022$4,511+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft2,043DeedBook 19443, Page 1340Recorded7/28/2023

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,436DeedBook 17772, Page 1967Recorded2/3/2020

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5293, Page 809

Property Sale

Sale
$123,600
DeedBook 4887, Page 29

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 4408, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1986