Skip to content

21 Channel RoadToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$512,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block235.22
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,320
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
51%
Improvement Value:$237,400
49%
Total Assessment$482,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,789+5.3%
2024$8,350+12.9%
2023$7,394+0.4%
2022$7,362+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$512,000
Sq Ft1,320DeedBook 18493, Page 1081Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 13106, Page 1891

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 3934, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1975