Skip to content

19 Channel RoadToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block235.22
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,859
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
37%
Improvement Value:$416,900
63%
Total Assessment$661,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,060+9.3%
2024$11,039+25.5%
2023$8,795+0.4%
2022$8,757+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000
Sq Ft1,859DeedBook 18634, Page 1886Recorded8/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1997