Skip to content

15 Channel RoadToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
May 14, 2010

Property Information

Block235.22
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,504
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
48%
Improvement Value:$342,900
52%
Total Assessment$657,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,987+5.3%
2024$11,388+8.8%
2023$10,467+0.4%
2022$10,421+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$720,000
DeedBook 14599, Page 308

Property Sale

SaleMulti
$680,000
DeedBook 14066, Page 1137

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 11341, Page 1779

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 4366, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1955