Skip to content

11 Channel RoadToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Sep 21, 2000

Property Information

Block235.22
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,369
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
36%
Improvement Value:$438,300
64%
Total Assessment$683,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,450+5.3%
2024$11,828+12.9%
2023$10,479+0.4%
2022$10,433+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 10202, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5747, Page 601