Skip to content

27 Channel RoadToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block235.22
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,639
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
51%
Improvement Value:$236,000
49%
Total Assessment$481,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,764+5.3%
2024$8,326+12.2%
2023$7,419+0.6%
2022$7,371+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,639DeedBook 17801, Page 309Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$307,500

From:

To:

Sq Ft1,639DeedBook 16890, Page 808Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10340, Page 275

Property Sale

Sale
$213,500
DeedBook 4687, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1956