Skip to content

16 Channel RoadToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block235.23
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2F 17291906
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,644
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
48%
Improvement Value:$274,300
52%
Total Assessment$529,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,644+5.3%
2024$9,162+20.0%
2023$7,636+0.5%
2022$7,601+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft1,644DeedBook 19142, Page 961Recorded8/23/2022

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5728, Page 85

Property Sale

Sale
$10,159
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1963