Skip to content

46 Channel RoadToms River, NJ 08753

Built 2023

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block235.23
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,608
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
30%
Improvement Value:$564,000
70%
Total Assessment$809,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,740+5.3%
2024$14,004+229.8%
2023$4,247+0.4%
2022$4,228+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft2,608DeedBook 19461, Page 222Recorded8/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 19142, Page 720Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$140,400
DeedBook 4520, Page 396