Skip to content

42 Channel RoadToms River, NJ 08755

Built 1959

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 4, 2000

Property Information

Block235.23
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,434
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
48%
Improvement Value:$276,100
52%
Total Assessment$531,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,677+5.3%
2024$9,193+16.5%
2023$7,889+0.4%
2022$7,854+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10211, Page 1826

Property Built

Built

Year Built: 1959