Skip to content

40 Channel RoadToms River, NJ 08753

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$889,900
Last Sale Date
Oct 29, 2025

Property Information

Block235.23
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,264
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
53%
Improvement Value:$235,400
47%
Total Assessment$500,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,117+5.3%
2024$8,662+16.8%
2023$7,419+0.4%
2022$7,386+8.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$889,900
Sq Ft1,264DeedBook 20187, Page 1Recorded11/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1968