Skip to content

36 Channel RoadToms River, NJ 08753

Built 2022

Last Sale Price
$989,000
Last Sale Date
Feb 8, 2023

Property Information

Block235.23
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,791
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
29%
Improvement Value:$613,200
71%
Total Assessment$868,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,511+5.3%
2024$14,736+247.0%
2023$4,247+0.4%
2022$4,228+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$989,000
Sq Ft2,791DeedBook 19334, Page 1816Recorded3/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,552DeedBook 18539, Page 219Recorded6/18/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 15933, Page 1923Recorded11/6/2014

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 15809, Page 1922Recorded5/21/2014

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5298, Page 984

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4010, Page 215