Skip to content

17 Anchorage DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block235.24
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,848
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
42%
Improvement Value:$334,800
58%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,564+5.3%
2024$10,036+22.0%
2023$8,226+0.4%
2022$8,190+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 17135, Page 273Recorded6/5/2018

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 14640, Page 1289

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5634, Page 646

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4222, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1960