Skip to content

35 Anchorage DriveToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 24, 1990

Property Information

Block235.24
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,378
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
51%
Improvement Value:$237,600
49%
Total Assessment$482,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,793+5.3%
2024$8,354+18.3%
2023$7,059+0.4%
2022$7,028+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4812, Page 530

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4150, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1983