Skip to content

16 Anchorage DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Jul 2, 2014

Property Information

Block235.24
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,791
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
48%
Improvement Value:$244,700
52%
Total Assessment$474,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,649+5.3%
2024$8,217+15.0%
2023$7,144+0.4%
2022$7,113+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft1,791DeedBook 15845, Page 179Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 11089, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1975