Skip to content

22 Anchorage DriveToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block235.24
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,726
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
40%
Improvement Value:$345,800
60%
Total Assessment$575,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,491+5.3%
2024$9,967+26.1%
2023$7,906+0.4%
2022$7,871+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984