Skip to content

36 Anchorage DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block235.24
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage784
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
55%
Improvement Value:$186,400
45%
Total Assessment$416,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,587+5.3%
2024$7,208+22.2%
2023$5,898+0.4%
2022$5,872+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft784DeedBook 19094, Page 1112Recorded7/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1959