Skip to content

11 Neptune RoadToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
May 9, 2017

Property Information

Block235.25
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,282
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
51%
Improvement Value:$223,600
49%
Total Assessment$458,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,356+5.3%
2024$7,938+22.9%
2023$6,460+0.4%
2022$6,431+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 16741, Page 986Recorded5/18/2017

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 15887, Page 1156Recorded9/8/2014

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 4610, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1969