Skip to content

5 Neptune RoadToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 14, 2000

Property Information

Block235.25
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
55%
Improvement Value:$199,000
45%
Total Assessment$444,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,090+5.3%
2024$7,686+17.1%
2023$6,562+0.4%
2022$6,533+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10242, Page 1671

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4783, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1955