Skip to content

3 Neptune RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 19, 2018

Property Information

Block235.25
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,277
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$430,000
56%
Improvement Value:$341,000
44%
Total Assessment$771,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,048+5.3%
2024$13,346+13.6%
2023$11,753+0.4%
2022$11,701+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,277DeedBook 17152, Page 1604Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 14889, Page 648

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 5374, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1971