Skip to content

28 Neptune RoadToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Jun 10, 1999

Property Information

Block235.25
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,376
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
41%
Improvement Value:$331,000
59%
Total Assessment$561,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,971+5.4%
2024$9,461+6.2%
2023$8,910+0.5%
2022$8,870+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 5704, Page 765

Property Sale

Sale
$189,580
DeedBook 4416, Page 885

Property Built

Built

Year Built: 1986