Skip to content

34 Neptune RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block235.25
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage988
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
61%
Improvement Value:$166,200
39%
Total Assessment$426,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,765+5.3%
2024$7,378+17.8%
2023$6,265+0.4%
2022$6,237+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5508, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1960