Skip to content

31 Neptune RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block235.25
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
45%
Improvement Value:$286,000
55%
Total Assessment$516,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,263+5.3%
2024$8,800+17.4%
2023$7,497+0.4%
2022$7,463+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,240DeedBook 19762, Page 71Recorded8/13/2024

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14540, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1960