Skip to content

45 Pilot RoadToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Jan 23, 1998

Property Information

Block235.26
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,164
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
36%
Improvement Value:$431,100
64%
Total Assessment$671,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,227+5.3%
2024$11,617+11.1%
2023$10,459+0.4%
2022$10,413+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5544, Page 998

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4205, Page 882