Skip to content

2 Pilot RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Apr 1, 2021

Property Information

Block235.26
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,277
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
70%
Improvement Value:$181,900
30%
Total Assessment$606,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,058+5.3%
2024$10,505+14.7%
2023$9,160+0.4%
2022$9,120+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft1,277DeedBook 18420, Page 1831Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 10827, Page 522

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 10260, Page 1589

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook 5234, Page 897

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960