Skip to content

43 Pilot RoadToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block235.26
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class19
Description2.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,905
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
31%
Improvement Value:$528,300
69%
Total Assessment$768,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,998+5.3%
2024$13,299+10.6%
2023$12,020+0.4%
2022$11,967+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft3,905DeedBook 16786, Page 1874Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 13600, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 11724, Page 677