Skip to content

18 Pilot RoadToms River, NJ 08753

Built 2019

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block235.26
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,932
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
24%
Improvement Value:$823,000
76%
Total Assessment$1,083,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,683+5.3%
2024$17,750+6.6%
2023$16,649+0.4%
2022$16,576+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 16887, Page 673Recorded9/29/2017

Property Sale

Sale
$222,500

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 15928, Page 1737Recorded10/30/2014