Skip to content

28 Pilot RoadToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Apr 21, 2009

Property Information

Block235.26
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,947
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
47%
Improvement Value:$296,600
53%
Total Assessment$556,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,141+5.3%
2024$9,635+13.5%
2023$8,491+0.4%
2022$8,453+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 14320, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1963