Skip to content

36 Pilot RoadToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jan 2, 1998

Property Information

Block235.26
Lot41.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,170
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
39%
Improvement Value:$385,400
61%
Total Assessment$630,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,486+5.3%
2024$10,912+26.6%
2023$8,621+0.4%
2022$8,583+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5542, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1998