Skip to content

38 Pilot RoadToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2004

Property Information

Block235.26
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,723
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
39%
Improvement Value:$408,800
61%
Total Assessment$668,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,186+5.3%
2024$11,577+28.6%
2023$9,000+0.4%
2022$8,961+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4206, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1961