Skip to content

39 Pilot RoadToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block235.26
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,172
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
40%
Improvement Value:$346,500
60%
Total Assessment$576,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,504+5.3%
2024$9,979+11.7%
2023$8,938+0.4%
2022$8,898+7.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 17312, Page 1395Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$191,500
DeedBook 10852, Page 1372

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4141, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1961