Skip to content

29 Green Island RoadToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block235.27
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,792
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
49%
Improvement Value:$257,600
51%
Total Assessment$502,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,157+5.3%
2024$8,700+14.6%
2023$7,594+0.4%
2022$7,560+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,792DeedBook 18650, Page 1701Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$396,000
DeedBook 12050, Page 172

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 3920, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1974