Skip to content

4 Clearwater WayToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Apr 28, 1997

Property Information

Block235.28
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,433
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
49%
Improvement Value:$260,000
51%
Total Assessment$505,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,201+5.3%
2024$8,742+13.2%
2023$7,724+0.4%
2022$7,690+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5464, Page 764

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970