Skip to content

20 Clearwater WayToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 9, 2019

Property Information

Block235.28
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,150
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
61%
Improvement Value:$146,400
39%
Total Assessment$376,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,858+5.3%
2024$6,515+5.9%
2023$6,150+0.4%
2022$6,123+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 17358, Page 1363Recorded1/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1974