Skip to content

19 Clearwater WayToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block235.28
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
51%
Improvement Value:$223,100
49%
Total Assessment$453,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,255+5.3%
2024$7,843+17.4%
2023$6,682+0.4%
2022$6,653+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft1,768DeedBook 19033, Page 1204Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$349,900
Sq Ft1,295DeedBook 18588, Page 176Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5041, Page 702

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 3835, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1970