Skip to content

17 Clearwater WayToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block235.28
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,246
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
51%
Improvement Value:$225,200
49%
Total Assessment$455,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,294+5.3%
2024$7,880+24.4%
2023$6,332+0.4%
2022$6,305+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,246DeedBook 19466, Page 305Recorded8/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook NaN, Page NaN