Skip to content

13 Crane WayToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block235.29
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,282
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
36%
Improvement Value:$420,200
64%
Total Assessment$655,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,938+5.3%
2024$11,342+9.8%
2023$10,332+0.4%
2022$10,286+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 15728, Page 959Recorded1/16/2014

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5759, Page 222

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5439, Page 311

Property Sale

Sale
$11,390
DeedBook 3682, Page 409