Skip to content

3 Crane WayToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block235.29
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class21
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,170
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
27%
Improvement Value:$674,900
73%
Total Assessment$919,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,761+5.3%
2024$15,923+39.3%
2023$11,431+5.1%
2022$10,881+4.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$13,800
DeedBook 3649, Page 680