Skip to content

8 Crane WayToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block235.29
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,215
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
51%
Improvement Value:$217,300
49%
Total Assessment$447,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,150+5.3%
2024$7,743+20.8%
2023$6,410+0.4%
2022$6,382+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$144,000

From:

To:

Sq Ft1,215DeedBook 15577, Page 1977Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5262, Page 822

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4197, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1973