Skip to content

17 Crane WayToms River, NJ 08755

Built 1976

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block235.29
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,826
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
29%
Improvement Value:$563,500
71%
Total Assessment$793,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,458+5.3%
2024$13,735+11.4%
2023$12,328+0.4%
2022$12,273+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,356DeedBook 17628, Page 306Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 12710, Page 1171

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 3757, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1976