Skip to content

8 Drake WayToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2013

Property Information

Block235.30
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,370
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
37%
Improvement Value:$398,400
63%
Total Assessment$628,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,244+5.3%
2024$10,682+10.6%
2023$9,657+0.4%
2022$9,615+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11351, Page 1450

Property Built

Built

Year Built: 1964