Skip to content

31 Drake WayToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 5, 2000

Property Information

Block235.30
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
35%
Improvement Value:$434,300
65%
Total Assessment$664,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,854+5.4%
2024$11,249+10.1%
2023$10,222+0.5%
2022$10,176+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 10211, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 2000