Skip to content

29 Drake WayToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 17, 2005

Property Information

Block235.30
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
47%
Improvement Value:$259,400
53%
Total Assessment$489,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,917+5.3%
2024$8,472+29.0%
2023$6,567+0.4%
2022$6,538+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 12679, Page 1253

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969