Skip to content

19 Sunrise WayToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block235.31
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,584
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
42%
Improvement Value:$324,600
58%
Total Assessment$559,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,196+5.3%
2024$9,687+40.5%
2023$6,894+2.7%
2022$6,712+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 14865, Page 1283

Property Built

Built

Year Built: 1965