Skip to content

41 Sunrise WayToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 1, 1991

Property Information

Block235.31
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,560
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
41%
Improvement Value:$360,000
59%
Total Assessment$610,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,114+5.3%
2024$10,559+12.2%
2023$9,412+0.4%
2022$9,371+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4916, Page 257