Skip to content

84 Sunrise BlvdToms River, NJ 08753

Built 2008

Last Sale Price
$956,000
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block235.33
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,568
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
17%
Improvement Value:$596,400
83%
Total Assessment$714,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,016+26.0%
2024$10,331-3.2%
2023$10,671+0.4%
2022$10,624+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$956,000
Sq Ft3,568DeedBook 19729, Page 1861Recorded7/9/2024

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,538DeedBook 18065, Page 270Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 15391, Page 627

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 14107, Page 1177

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$210,500
DeedBook 12530, Page 1445

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 11279, Page 531

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 5478, Page 849