Skip to content

318 West Green Island RdToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Aug 1, 2001

Property Information

Block235.34
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,468
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
24%
Improvement Value:$265,600
76%
Total Assessment$349,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,370+5.3%
2024$6,052+1.4%
2023$5,970+0.4%
2022$5,944+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 10489, Page 534

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5551, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1998