Skip to content

17 Green Island RoadToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$637,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block235.34
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,653
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
16%
Improvement Value:$472,500
84%
Total Assessment$560,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,212+5.3%
2024$9,702-2.9%
2023$9,992+0.4%
2022$9,948+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$637,000
Sq Ft2,653DeedBook 19018, Page 507Recorded5/5/2022

Property Sale

Sale
$434,900
DeedBook 12533, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 2005