Skip to content

1 Green Island RoadToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block235.34
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage978
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
26%
Improvement Value:$215,700
74%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,315+6.3%
2024$5,001+2.4%
2023$4,884+134.6%
2022$2,082+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft978DeedBook 19218, Page 1311Recorded11/9/2022

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,114DeedBook 18487, Page 1784Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$96,000
Sq Ft1,114DeedBook 17623, Page 471Recorded9/27/2019

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4313, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1930